We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 600GB SAS 12G Mission Critical 10K SFF SC 3-year Warranty Multi Vendor HDD
SKU
872477-B21
Login for pricing
In Stock:
9 available
600GB SAS 12G Mission Critical 10K SFF SC 3-year Warranty Multi Vendor HDD
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 872477-B21 |
| EAN | 0190017140766 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Performance and Reliability for Any Workload
HPE Server Enterprise Hard Drives are ideal for transaction processing, database applications, Big Data analytics, and high-performance computing (HPC).
Broad portfolio of customized solutions provides up to 2.4 TB of storage.
Efficient drives provide power for space-constrained data centers.
Latest 12G SAS interface for increased performance.
Stable and consistent portfolio of drives offering long life cycles and steady supply.
HPE Server Enterprise Hard Drives offer the highest level of performance and reliability for your most demanding application workloads. Enterprise drives help you improve server response times, power more transactions per second and accelerate data transfer (I/O) speeds.
- Hewlett Packard Enterprise 600GB 2.5 SAS 12g. Hard Drive
- Size: 2.5
- Hard Drive Capacity: 600 GB
- Hard disk rotational speed: 10000 RPM
- Hard disk interface: SAS
- Device Type: Hard drive
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE 600GB SAS 12G Mission Critical 10K...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
872477-B21
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|




