We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 601778-001-RFB internal hard drive 2 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
601778-001-RFB
| SKU | 601778-001-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063529676 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
- As part of its commitment to hardware, software, and solution innovation, HP is proud to introduce this breakthrough platform configuration stability to HP Workstation customers. HP Stable & Consistent Offerings are built on the foundation of a carefully chosen set of hardware and software designed and tested to work with all HP Workstation platforms through their end of life.
- 7200 rpm drives offer very good performance and the highest available capacities.
- 7200 rpm drives offer very good performance and the highest available capacities.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
HPE 601778-001-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Recommended
Seagate Barracuda 2.5" internal h...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
601778-001-RFB
|
00WG700
|
400-AJPP
|
ST5000LM000
|
ST500LM030
|
ST4000LM024
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
Seagate
|
| HDD capacity |
≈ 2 TB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
Notebook
|




