We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 627117-B21 internal hard drive 300 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
627117-B21
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 627117-B21 |
| EAN | 4948382750792 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 4.7 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Drive device, transfer rate | 600 MB/s |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 725 g |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Drive device, transfer rate | 600 MB/s |
| Data transfer rate | 4.7 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 627117-B21 internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
627117-B21
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|




