We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 628065-B21-RFB internal hard drive 3 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
628065-B21-RFB
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 628065-B21-RFB |
| EAN | 5712505561195 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 16 ms |
| Track to track seek time | 0.5 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| SMART technology | Yes |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 3 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| Full stroke seek time | 16 ms |
| Track to track seek time | 0.5 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| SMART technology | Yes |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 3 TB |
| Average seek time | 8.2 ms |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Hot-Plug support | No |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Product colour | Black |
| Hot-swap | No |
| Fibre Channel | No |
| Connector(s) | SATA 7-Pin |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 146 mm |
| Storage | |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Product colour | Black |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Hot-Plug support | No |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Fibre Channel | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Connector(s) | SATA 7-Pin |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 628065-B21-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
628065-B21-RFB
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|




