We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 653954-001 internal hard drive 1 TB 7200 RPM 2.5" SAS
SKU
653954-001
Login for pricing
In Stock:
14 available
1TB dual-port SAS hard disk drive - 7,200 RPM, 6Gb/sec transfer rate, 2.5-inch small form factor (SFF), Midline, SmartDrive Carrier (SC) - Not for use in MSA products
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 653954-001 |
| EAN | 0886111588169 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 653954-001 internal hard drive 1 T...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 581311-001 internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 300GB hot-plug dual-port SAS inter...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
653954-001
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
581311-001
|
653955-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




