We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 653959-001 internal hard drive 3 TB 7200 RPM 3.5" SAS
SKU
653959-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
3TB hot-plug dual-port SAS hard disk drive - 7,200 RPM, 6Gb/sec transfer rate, 3.5-inch large form factor (LFF), Midline, SmartDrive Carrier (SC) - Not for use in MSA products
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 653959-001 |
| EAN | 5711045755149 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 3 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 3 TB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105.8 mm |
| Height | 170 mm |
| Depth | 26.8 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
HPE 653959-001 internal hard drive 3 T...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
Popular
HPE 300GB hot-plug dual-port SAS inter...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
653959-001
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
653955-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|




