We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 656107-001 internal hard drive 500 GB 7200 RPM 2.5" Serial ATA
SKU
656107-001
Login for pricing
In Stock:
10 available
500GB hot-plug SATA hard drive - 7,200 RPM, 6Gb/sec transfer rate, 2.5-inch small form factor (SFF), Midline, SmartDrive Carrier (SC) - Not for use in MSA products
| SKU | 656107-001 |
|---|---|
| EAN | 5712505179444 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
HPE 656107-001 internal hard drive 500...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
656107-001
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|




