We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 658071-B21-RFB internal hard drive 500 GB 7200 RPM 3.5" Serial ATA III
SKU
658071-B21-RFB
| SKU | 658071-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063881590 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Compatible products | HPE Proliant Gen8/Gen9/Gen10 |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Compatible products | HPE Proliant Gen8/Gen9/Gen10 |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA III |
| Product colour | Black |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 26.4 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 184.2 mm |
| Depth | 110.7 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Storage | |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Product colour | Black |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Compatible products | HPE Proliant Gen8/Gen9/Gen10 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 658071-B21-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
IBM 43X0808 internal hard drive 300 GB...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
Login for pricing
|
HPE 652597-B21-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
Bestseller
CoreParts MUXMS-00041 internal hard dr...
Login for pricing
|
Hot Product
CoreParts MUXMS-00043 internal hard dr...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
658071-B21-RFB
|
43X0808
|
652572-B21-RFB
|
652597-B21-RFB
|
MUXMS-00041
|
MUXMS-00043
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
HPE
|
HPE
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
under 80 G
|
under 80 G
|
under 80 G
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Notebook
|
Notebook
|




