We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 659571-001 internal hard drive 500 GB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
659571-001
Login for pricing
In Stock:
7 available
500GB non-hot-plug SATA hard disk drive - 7,200 RPM, 6Gb/sec transfer rate, 3.5-inch large form factor (LFF), Midline
| SKU | 659571-001 |
|---|---|
| EAN | 5711045898976 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
HPE 659571-001 internal hard drive 500...
Login for pricing
|
Popular
DELL 400-AJPH internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRR internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Recommended
Seagate Barracuda 2.5" internal h...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
659571-001
|
400-AJPH
|
400-AJPP
|
400-AJRR
|
ST5000LM000
|
ST500LM030
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
Serial ATA
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|




