We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 697387-001 internal hard drive 300 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
697387-001
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 697387-001 |
| EAN | 5711045907951 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
300GB SAS hard drive - 15,000 RPM, 2.5-inch small form factor (SFF), 6Gb/s transfer rate, 3PAR drive model SYJKT0300GBAS15K - For use with 3PAR StoreServ 7000 and M6710 enclosure
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 697387-001 internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Popular
DELL W6Y7N internal hard drive 8 TB 72...
Login for pricing
|
HPE 581311-001 internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
697387-001
|
00WG700
|
400-AMRW
|
581311-001
|
737396-B21
|
861754-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
DELL
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





