We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 6TB hot-plug SATA HDD internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
761496-001
Login for pricing
In Stock:
3 available
6TB hot-plug SATA hard disk drive - 7,200 RPM, 6Gb/sec transfer rate, 3.5-inch large form factor (LFF), Midline, SmatDrive Carrier (SC)
| SKU | 761496-001 |
|---|---|
| EAN | 5704174544005 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
HPE 6TB hot-plug SATA HDD internal har...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 581311-001 internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
761496-001
|
00WG700
|
ST4000LM024
|
581311-001
|
737396-B21
|
861754-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





