We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 72GB, 15K rpm, Hot Plug, SAS, SFF internal hard drive 15000 RPM 2.5"
SKU
431935-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
72GB, 15K rpm, Hot Plug, SAS, SFF, Single Port Hard Drive
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 431935-B21 |
| EAN | 5711045866708 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
Serial Attached SCSI is the logical evolution of SCSI, including its long-established software advantage and the Serial ATA electrical and physical connection interface. SAS meets all these demands while providing the highest performance.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 3 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 72 GB |
| Compatible products | ProLiant ML350 G5, ProLiant DL385 G5 |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 72 GB |
| Compatible products | ProLiant ML350 G5, ProLiant DL385 G5 |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 725 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Data transfer rate | 3 Gbit/s |
| Compatible products | ProLiant ML350 G5, ProLiant DL385 G5 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 72GB, 15K rpm, Hot Plug, SAS, SFF...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
431935-B21
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
under 80 G
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|




