We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 72GB 2.5" 10000 rpm SAS DP internal hard drive 2.5"
SKU
486824-001
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 486824-001 |
| EAN | 5706998810007 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HP quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HP provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Hard drive | |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 72 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 72 GB |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
HPE 72GB 2.5" 10000 rpm SAS DP in...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRF internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
486824-001
|
00WG700
|
400-AJPP
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
400-AJRF
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
DELL
|
| HDD capacity |
under 80 G
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|




