We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 72GB, 2.5-inch, SCSI (SAS), 3G, Single Port, Hot-Plug, 15K rpm internal hard drive 15000 RPM 2.5"
SKU
432321-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
72GB, 2.5-inch, SCSI (SAS), 3G, Single Port, Hot-Plug, 15K rpm
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 432321-001 |
| EAN | 5704327183778 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 72 GB |
| Compatible products | ProLiant BL465c, ProLiant DL360 G5, ProLiant DL380 G5, ProLiant DL385 G2 |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 72 GB |
| Compatible products | ProLiant BL465c, ProLiant DL360 G5, ProLiant DL380 G5, ProLiant DL385 G2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | ProLiant BL465c, ProLiant DL360 G5, ProLiant DL380 G5, ProLiant DL385 G2 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 72GB, 2.5-inch, SCSI (SAS), 3G, Si...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
432321-001
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
under 80 G
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|




