We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 72GB, SAS internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
376594-001
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 376594-001 |
| EAN | 5704327162469 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI is the logical evolution of SCSI, including its long-established software advantage and the Serial ATA electrical and physical connection interface. SAS meets all these demands while providing the highest performance.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 72 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 72 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Hot-Plug support | Yes |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| USB powered | No |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| USB powered | No |
| Hot-Plug support | Yes |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
HPE 72GB, SAS internal hard drive 1500...
Login for pricing
|
Popular
DELL W6Y7N internal hard drive 8 TB 72...
Login for pricing
|
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 10TB 3.5" SATA III internal h...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 870795-001 internal hard drive 900...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
376594-001
|
400-AMRW
|
737396-B21
|
857648-B21
|
861754-B21
|
870795-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
under 80 G
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 750 GB
|
| Interface |
N/A
|
SAS
|
N/A
|
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





