We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 730705-001-RFB internal hard drive 300 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
730705-001-RFB
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 730705-001-RFB |
| EAN | 5711783835820 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 730705-001-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
New
HPE 1TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate SkyHawk internal hard drive 1...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-BMMT internal hard drive 2.5&...
Login for pricing
|
Popular
DELL 300GB SAS 15000rpm internal hard...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
730705-001-RFB
|
508010-001
|
801882-B21
|
ST1000VX013
|
K6JTH
|
F617N
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Seagate
|
DELL
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
SAS
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





