We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 750GB hot-plug SATA HDD internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
459320-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
750GB hot-swap Serial ATA (SATA) hard drive - 7,200 RPM, 3Gbps transfer rate with Native Command Queuing (NCQ), 3.5-inch large form factor (LFF)
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 459320-001 |
| EAN | 5704327609339 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 750 GB |
| Compatible products | ProLiant DL160 G5, ProLiant DL165 G5, ProLiant DL180 G5, ProLiant DL180 G6, ProLiant DL180 G6, ProLiant DL320 G6, ProLiant ML350 G6 |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 750 GB |
| Compatible products | ProLiant DL160 G5, ProLiant DL165 G5, ProLiant DL180 G5, ProLiant DL180 G6, ProLiant DL180 G6, ProLiant DL320 G6, ProLiant ML350 G6 |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Compatible products | ProLiant DL160 G5, ProLiant DL165 G5, ProLiant DL180 G5, ProLiant DL180 G6, ProLiant DL180 G6, ProLiant DL320 G6, ProLiant ML350 G6 |
You may also be interested in
| Product |
HPE 750GB hot-plug SATA HDD internal h...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
Popular
HPE 300GB hot-plug dual-port SAS inter...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
459320-001
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
653955-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|




