We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 761477-B21-RFB internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3.5" SAS
SKU
761477-B21-RFB
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 761477-B21-RFB |
| EAN | 5712505661512 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 22 ms |
| Track to track seek time | 0.25 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 22 ms |
| Track to track seek time | 0.25 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Average seek time | 8.5 ms |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105.8 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 26.8 mm |
| Depth | 170 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 761477-B21-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
Popular
DELL 400-AJPH internal hard drive 600...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRR internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Recommended
Seagate Barracuda 2.5" internal h...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRF internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
761477-B21-RFB
|
400-AJPH
|
400-AJRR
|
ST500LM030
|
400-AJRF
|
WD10PURZ
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
Seagate
|
DELL
|
Western Digital
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Surveillance system
|




