We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 765255-B21 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA III
SKU
765255-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
6TB, 6G SATA, 7.2K rpm, LFF (3.5-inch), SC Midline 512e
| SKU | 765255-B21 |
|---|---|
| EAN | 0888182848418 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HP SATA Hard Drives are designed for the reliability and larger capacities demanded by today's entry server and external storage environments. HP SATA Midline drives are designed with economical reliability and performance for external storage, backups and archival applications. These high capacity drives provide the lowest $/GB to our customers, and the best price advantage for non-mission critical applications with low workloads of 40% or less. HP SATA drives are available in both Large Form Factor (LFF) (3.5-inch) and Small Form Factor (SFF) (2.5-inch) and ship with a standard one year warranty, 1,0,0. All HP hard drives pass a rigorous qualification process, which ensures that every HP drive is proven to perform in your HP ProLiant server. Before final certification, all HP SATA Hard Drives are optimized for compatibility and functionality, including support of SMART and HP Systems Insight Manager.
Increased Midline drive reliability. Lowers cost without sacrificing reliability with Enterprise class hard drives at the lowest $/GB.
Increased Midline drive reliability. Lowers cost without sacrificing reliability with Enterprise class hard drives at the lowest $/GB.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA III |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 105.7 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 26.9 mm |
| Depth | 169.9 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
You may also be interested in
| Product |
HPE 765255-B21 internal hard drive 6 T...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
New
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
765255-B21
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
737396-B21
|
861754-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




