We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 765257-B21 internal hard drive 4 TB 7200 RPM 3.5" SAS
SKU
765257-B21
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 765257-B21 |
| EAN | 0888182848432 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HP SAS Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HP Smart Carrier, HP Standard Hot Plug Carrier and HP Non-hot Plug Carrier. HP SAS Hard Drives are available in a 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
The HP SAS Hard Drives deliver high reliability for mission critical applications.
The HP SAS Hard Drives deliver high reliability for mission critical applications.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 765257-B21 internal hard drive 4 T...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Popular
DELL W6Y7N internal hard drive 8 TB 72...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
765257-B21
|
00WG700
|
400-AMRW
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
737396-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|




