We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 781516-S21 internal hard drive 600 GB 10000 RPM 2.5" SAS
SKU
781516-S21
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 781516-S21 |
| EAN | 5704174218487 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
We are in a multi-year journey to turn HP around, and we have put in place a plan to restore HP to growth. We know where we need to go, and we're making progress.
We continue to drive product innovation in our core markets, with a focus on cloud, security, and big data.
We see big opportunities ahead, and we are well positioned to take advantage of these opportunities with our remarkable set of assets and strengths. We have the people, the plan, and the foundation in place to help us succeed on the next phase of the journey
We continue to drive product innovation in our core markets, with a focus on cloud, security, and big data.
We see big opportunities ahead, and we are well positioned to take advantage of these opportunities with our remarkable set of assets and strengths. We have the people, the plan, and the foundation in place to help us succeed on the next phase of the journey
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 781516-S21 internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
781516-S21
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|




