We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 785079-B21-RFB internal hard drive 1.2 TB 10000 RPM 2.5" SAS
SKU
785079-B21-RFB
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 785079-B21-RFB |
| EAN | 5704174104032 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Do your servers need reliable, economical, high capacity Midline hard drives for your growing storage workload needs? HPE Server Midline Hard Drives deliver the highest capacity, performance and reliability to your datacenter applications. HPE Midline Hard Drives allow you to store more data without sacrificing performance or reliability; they are ideal to store all your bulk storage requirements. HPE Server Midline Hard Drives are available in both 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and ship with a standard one-year warranty. All HPE hard drives pass a rigorous qualification process, which certify that every drive is proven to perform in your HPE ProLiant Server environments. Before final certification, all HPE Server Midline Hard Drives are optimized for compatibility and functionality, including support of SMART and HPE Systems Insight Manager.
Designed and Engineered to Provide High Capacity and Reliable Storage
HPE Server Midline Hard Drives are ideal for bulk data storage, cloud and web infrastructure environments.
Broad portfolio of optimized solutions provide up to 10 TB of storage, and growing in a single device.
Rotational Vibration Sensors deliver enhanced rotational vibration tolerance that provides enterprise class reliability in midline drives.
Available in 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) in a wide variety of capacity points.
Support Entry/SMB servers with value priced drives
HPE Server Midline Hard Drives have lower start-up costs without sacrificing reliability at the lowest $/GB.
Non-mission critical hard drives at the lowest $/GB.
6 Gb/sec data transfer rate to support existing servers.
Designed and Engineered to Provide High Capacity and Reliable Storage
HPE Server Midline Hard Drives are ideal for bulk data storage, cloud and web infrastructure environments.
Broad portfolio of optimized solutions provide up to 10 TB of storage, and growing in a single device.
Rotational Vibration Sensors deliver enhanced rotational vibration tolerance that provides enterprise class reliability in midline drives.
Available in 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) in a wide variety of capacity points.
Support Entry/SMB servers with value priced drives
HPE Server Midline Hard Drives have lower start-up costs without sacrificing reliability at the lowest $/GB.
Non-mission critical hard drives at the lowest $/GB.
6 Gb/sec data transfer rate to support existing servers.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 7.3 ms |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 7.3 ms |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Average seek time | 3.7 ms |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78.7 mm |
| Height | 16 mm |
| Depth | 138.4 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 785079-B21-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
Popular
DELL 400-AJPH internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRR internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Recommended
Seagate Barracuda 2.5" internal h...
Login for pricing
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
785079-B21-RFB
|
400-AJPH
|
400-AJPP
|
400-AJRR
|
ST500LM030
|
WD10PURZ
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Seagate
|
Western Digital
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Surveillance system
|




