We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 801882-B21-RFB internal hard drive 1 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA III
SKU
801882-B21-RFB
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 801882-B21-RFB |
| EAN | 5715328162235 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA III |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 146.1 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 801882-B21-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJPH internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Popular
DELL 400-AJRR internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
New
HPE 1TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
801882-B21-RFB
|
400-AJPH
|
400-AJRR
|
WD10PURZ
|
508010-001
|
801882-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
Western Digital
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
N/A
|
N/A
|
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
N/A
|




