We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 861691-K21 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
861691-K21
Login for pricing
In Stock:
33 available
HPE 1TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 861691-K21 |
| EAN | 0190017446752 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HPE 1 TB, SATA 7.2K rpm, large form factor hard drive in a SmartCarrier with 1-year warranty
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 228.6 mm |
| Depth | 146.1 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 861691-K21 internal hard drive 6 T...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRF internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
861691-K21
|
00WG700
|
400-AJPP
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
400-AJRF
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
DELL
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|




