We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 861750-K21 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
861750-K21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HPE 6TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty 512e Multi Vendor HDD
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 861750-K21 |
| EAN | 5715063683514 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HPE 6 TB SATA, 7.2K rpm, 512e, large form factor hard disk drive in a Smart Carrier with 1-year warranty
QuickSpecs
QuickSpecs
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 228.6 mm |
| Depth | 146.1 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 861750-K21 internal hard drive 6 T...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
New
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
861750-K21
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
737396-B21
|
861754-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




