We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE EVA M6412A 1TB FATA Hard Disk Drive internal hard drive 7200 RPM 3.5" Fibre Channel
SKU
AG691B-RFB
| SKU | AG691B-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063899397 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP 1TB FATA Dual Port EVA M6412 3.5" Hard Disk Drive
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Fibre Channel |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | Fibre Channel |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.36 kg |
| Other features | |
| Interface | Fibre Channel |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE EVA M6412A 1TB FATA Hard Disk Driv...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 2TB non-hot-plug SATA HDD internal...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo 4XB0K12270 internal hard drive...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 787640-001 internal hard drive 300...
Login for pricing
|
CoreParts SA146005I833 internal hard d...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AG691B-RFB
|
508010-001
|
659570-001
|
4XB0K12270
|
787640-001
|
SA146005I833
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Lenovo
|
HPE
|
CoreParts
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 100 GB
|
| Interface |
Fibre Channel
|
N/A
|
Serial ATA
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





