We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE M6710 300GB 6G SAS 15K rpm SFF internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
QR492A-REF
Login for pricing
In Stock:
66 available
M6710 300GB 6G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) Hard Drive, Refurbished
| SKU | QR492A-REF |
|---|---|
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 450 g |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE M6710 300GB 6G SAS 15K rpm SFF int...
Login for pricing
|
IBM 43X0808 internal hard drive 300 GB...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
Login for pricing
|
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
Login for pricing
|
Popular
HPE 652597-B21-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
Recommended
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
QR492A-REF
|
43X0808
|
652572-B21-RFB
|
657750-B21-RFB
|
652597-B21-RFB
|
C8S58A-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
under 80 G
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Disk array
|





