We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE MSA 1.2TB SAS 12G Enterprise 10K SFF (2.5in) M2 3yr Wty HDD
SKU
R0Q55A
| Component for | Disk array |
|---|---|
| SKU | R0Q55A |
| EAN | 4549821275496 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Do your servers need high-performance enterprise hard drives for both your mission-critical and I/O-intensive applications? HPE Enterprise hard drives offer the highest level of performance and reliability for your most demanding application workloads. Enterprise drives help you improve server response times, power more transactions per second, and accelerate data transfer (I/O) speeds.
What's in the box?
- HPE Enterprise - hard drive
- Hot-plug tray
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Compatible products | HPE MSA Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Compatible products | HPE MSA Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | HPE MSA Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE MSA 1.2TB SAS 12G Enterprise 10K S...
Login for pricing
|
Popular
DELL W6Y7N internal hard drive 8 TB 72...
Login for pricing
|
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 10TB 3.5" SATA III internal h...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 870795-001 internal hard drive 900...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R0Q55A
|
400-AMRW
|
737396-B21
|
857648-B21
|
861754-B21
|
870795-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 750 GB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
N/A
|
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





