We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE MSA 300GB 12G SAS 15K SFF(2.5in) Dual Port Enterprise 3yr Warranty internal hard drive 15000 RPM 2.5"
SKU
J9F40A-RFB
Login for pricing
In Stock:
57 available
MSA 300GB 12G SAS 15K SFF(2.5in) Dual Port Enterprise 3yr Warranty Hard Drive, Refurbished
| Component for | Disk array |
|---|---|
| SKU | J9F40A-RFB |
| EAN | 5712505666203 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Compatible products | MSA 2050 Storage |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Compatible products | MSA 2050 Storage |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | MSA 2050 Storage |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE MSA 300GB 12G SAS 15K SFF(2.5in) D...
Login for pricing
|
IBM 43X0808 internal hard drive 300 GB...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
Login for pricing
|
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
Login for pricing
|
Popular
HPE 652597-B21-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
Recommended
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J9F40A-RFB
|
43X0808
|
652572-B21-RFB
|
657750-B21-RFB
|
652597-B21-RFB
|
C8S58A-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
under 80 G
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Disk array
|





