We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE MSA2 1TB 7.2K rpm LFF (3.5 inch) Dual-port SATA HDD internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
AJ740A-RFB
Login for pricing
In Stock:
23 available
StorageWorks MSA2 1TB 7.2K rpm 3.5 inch Dual-port SATA Hard Disk Drive, Refurbished
| SKU | AJ740A-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063882160 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP MSA2 1TB SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch) Hard Drive
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Compatible products | StorageWorks MSA2 |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Compatible products | StorageWorks MSA2 |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Compatible products | StorageWorks MSA2 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE MSA2 1TB 7.2K rpm LFF (3.5 inch) D...
Login for pricing
|
Popular
DELL 400-AJPH internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRR internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda 2.5" internal h...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRF internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AJ740A-RFB
|
400-AJPH
|
400-AJPP
|
400-AJRR
|
ST500LM030
|
400-AJRF
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Seagate
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
Serial ATA
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|




