We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE P01367-B21 Lithium-Ion (Li-Ion)
SKU
P01367-B21-REF
Login for pricing
In Stock:
53 available
96W Smart Storage Lithium‑ion Battery with 260mm Cable Kit, Refurbished
| SKU | P01367-B21-REF |
|---|---|
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
The HPE Smart Storage Battery is a lithium-ion, low-halogen centralized backup source and is required to backup Smart Array Gen10 and Gen9 performance RAID (P-class) controllers in case of an unplanned server power loss NVDIMMS and allows any data in flight on the DRAM to be moved to the non-volatile NAND flash.
| Battery | |
|---|---|
| Device compatibility | RAID controller |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Brand compatibility | HPE |
| Compatible products | ProLiant ML110 Gen10 ProLiant ML350 Gen10 Synergy 480 Gen10 & Gen9 Synergy 620 Gen9 Synergy 660 Gen10 & Gen9 Synergy 680 Gen9 |
| Battery capacity | 10.8 Wh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 19.5 mm |
| Depth | 139 mm |
| Height | 29 mm |
You may also be interested in
| Product |
HPE P01367-B21 Lithium-Ion (Li-Ion)
Login for pricing
|
HPE 96W Smart Storage Battery Lithium-...
Login for pricing
|
HPE 96W Smart Storage Battery Lithium-...
Login for pricing
|
HP 462976-001 RAID controller Nickel-M...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
P01367-B21-REF
|
875242-B21
|
878644-001-REF
|
462976-001B
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HP
|
| Device compatibility |
RAID controller
|
Server
|
RAID controller
|
RAID controller
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|


