We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE P04693-B21 internal hard drive 300 GB 15000 RPM 3.5" SAS
SKU
P04693-B21
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | P04693-B21 |
| EAN | 4549821203178 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Do your servers need high-performance enterprise hard drives for both your mission-critical and I/O-intensive applications? HPE Server Enterprise Hard Drives offer the highest level of performance and reliability for your most demanding application workloads. Enterprise drives help you improve server response times, power more transactions per second, and accelerate data transfer (I/O) speeds. HPE Server Enterprise Hard Drives are backed by over 3.35 million hours of the industry’s most rigorous testing and qualification program1, ensuring customers' reliable, rugged drives. Prevent unauthorized access to your data with HPE Digitally Signed Firmware. It provides the security and assurance that drive firmware comes from a trusted source and protects against malicious attacks. The self-describing icons on the HPE Smart Carrier takes the guesswork out of a drive’s status, and a “do not remove” button prevents data loss from human error.
Performance and Reliability for Any Workload
HPE Server Enterprise Hard Drives are ideal for transaction processing, database applications, Big Data analytics, and high-performance computing.
Broad portfolio of customized solutions provide up to 2.4 TB of storage.
Efficient drives provide power for space constrained data centers.
Latest 12G SAS interface for increased performance.
Stable and consistent portfolio of drives offering long life cycles and steady supply.
Performance and Reliability for Any Workload
HPE Server Enterprise Hard Drives are ideal for transaction processing, database applications, Big Data analytics, and high-performance computing.
Broad portfolio of customized solutions provide up to 2.4 TB of storage.
Efficient drives provide power for space constrained data centers.
Latest 12G SAS interface for increased performance.
Stable and consistent portfolio of drives offering long life cycles and steady supply.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Compatible products | ProLiant DL380, ProLiant DL360 |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Compatible products | ProLiant DL380, ProLiant DL360 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 6.4 W |
| Power consumption (read) | 7 W |
| Power consumption (idle) | 4.3 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105.8 mm |
| Height | 26.8 mm |
| Depth | 170 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | ProLiant DL380, ProLiant DL360 |
You may also be interested in
| Product |
HPE P04693-B21 internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P04693-B21
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|




