We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Q2R41A internal hard drive 2.4 TB 10000 RPM 2.5" SAS
SKU
Q2R41A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2.4TB, SAS, 12Gbps, 10Krpm, SFF 2.5", Enterprise 512e
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | Q2R41A |
| EAN | 4549821159024 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2.4 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2.4 TB |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE Q2R41A internal hard drive 2.4 TB...
Login for pricing
|
Popular
DELL W6Y7N internal hard drive 8 TB 72...
Login for pricing
|
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
HPE 10TB 3.5" SATA III internal h...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 870795-001 internal hard drive 900...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q2R41A
|
400-AMRW
|
737396-B21
|
857648-B21
|
861754-B21
|
870795-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 750 GB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
N/A
|
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





