We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE SATA HDD 250GB internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA II
SKU
713819-B21
| SKU | 713819-B21 |
|---|---|
| EAN | 5706998813800 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
- HP SATA drives are designed for the reliability and mass storage demanded by today's entry server and external storage environments.
- With the attractive low acquisition cost and high capacity points of SATA drives it is important to understand the appropriate applications where SATA drives should be used
- SATA Applications
- With the attractive low acquisition cost and high capacity points of SATA drives it is important to understand the appropriate applications where SATA drives should be used
- SATA Applications
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 3 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 250 GB |
| Features | |
| Interface | Serial ATA II |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 250 GB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA II |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA II |
| Data transfer rate | 3 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE SATA HDD 250GB internal hard drive...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
Popular
HPE 300GB hot-plug dual-port SAS inter...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
713819-B21
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
653955-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 250 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|




