We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IBM 300GB 10K 6Gbps SAS 2.5" SFF G2HS HDD Express internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
49Y6173
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
IBM 300GB 10K 6Gbps SAS 2.5" SFF G2HS HDD Express
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 49Y6173 |
| EAN | 5712505130179 |
| Manufacturer | IBM |
| Availability | Out of Stock |
As the newest additions to the IBM System x® family of 2.5-inch SAS drives, the 10,000 rpm 6 Gbps 2.5-inch drives offer the highest performance options and provide a wider selection of choices to satisfy a wide range of applications. These drives are positioned at the top of the IBM SATA and SAS NL HDD line.
Reliability
- SAS compliance enables these HDDs to connect directly to selected System x systems.
- S.M.A.R.T. technology allows software utilities to alert you of certain impending drive failures
- With S.M.A.R.T. replacements can be made before a problem occurs.
Rigorous testing through the ServerProven® program instills confidence that your storage subsystem is compatible and will function reliably.
You can increase your storage and data management effectiveness when you install these new high-performance SATA and SAS HDDs in your IBM System x configurations.
Reliability
- SAS compliance enables these HDDs to connect directly to selected System x systems.
- S.M.A.R.T. technology allows software utilities to alert you of certain impending drive failures
- With S.M.A.R.T. replacements can be made before a problem occurs.
Rigorous testing through the ServerProven® program instills confidence that your storage subsystem is compatible and will function reliably.
You can increase your storage and data management effectiveness when you install these new high-performance SATA and SAS HDDs in your IBM System x configurations.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Compatible products | IBM System x |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Compatible products | IBM System x |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
| Compatible products | IBM System x |
You may also be interested in
| Product |
IBM 300GB 10K 6Gbps SAS 2.5" SFF...
Login for pricing
|
Popular
DELL 400-AJPH internal hard drive 600...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRR internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
Recommended
DELL 400-AJRF internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49Y6173
|
400-AJPH
|
400-AJRR
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
400-AJRF
|
| Manufacturer |
IBM
|
DELL
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|



