We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IBM 300GB 15K 6Gbps SAS 2.5" SFF HS HDD Express internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
81Y9935
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
IBM 300GB 15K 6Gbps SAS 2.5" SFF HS HDD Express
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 81Y9935 |
| EAN | 5711045459702 |
| Manufacturer | IBM |
| Availability | Out of Stock |
Enterprise Serial Attached SCSI (SAS) hard drives offer the best combination of performance while providing the highest data integrity for server and external storage solutions. The 6 Gbps SAS interface provides double the data transfer rates over the previous generation and provide the scalability required by data centers worldwide.
SAS has become the hard drive interface of choice for enterprise-based storage solutions today. With full duplex, bidirectional I/O, these hard drives offer an average of 135 percent increased performance over SATA-based solutions and puts enterprise-class functionality within financial reach of businesses of all sizes.
SAS has become the hard drive interface of choice for enterprise-based storage solutions today. With full duplex, bidirectional I/O, these hard drives offer an average of 135 percent increased performance over SATA-based solutions and puts enterprise-class functionality within financial reach of businesses of all sizes.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Compatible products | IBM System x3500 M4 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Compatible products | IBM System x3500 M4 |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
| Compatible products | IBM System x3500 M4 |
You may also be interested in
| Product |
IBM 300GB 15K 6Gbps SAS 2.5" SFF...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
New
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 870795-001 internal hard drive 900...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 1.2TB SAS 12G Mission Critical 10K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
81Y9935
|
ST4000LM024
|
737396-B21
|
861754-B21
|
870795-001
|
872479-B21
|
| Manufacturer |
IBM
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
≈ 750 GB
|
≈ 1 TB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




