We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IBM 300GB 15K 6Gbps SAS 2.5" SFF HS HDD internal hard drive 15000 RPM 2.5"
SKU
81Y9670
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 81Y9670 |
| EAN | 0883436162074 |
| Manufacturer | IBM |
| Availability | Out of Stock |
Enterprise Serial Attached SCSI (SAS) hard drives offer the best combination of performance while providing the highest data integrity for server and external storage solutions. The 6 Gbps SAS interface provides double the data transfer rates over the previous generation and provide the scalability required by data centers worldwide.
SAS has become the hard drive interface of choice for enterprise-based storage solutions today. With full duplex, bidirectional I/O, these hard drives offer an average of 135 percent increased performance over SATA-based solutions and puts enterprise-class functionality within financial reach of businesses of all sizes.
SAS has become the hard drive interface of choice for enterprise-based storage solutions today. With full duplex, bidirectional I/O, these hard drives offer an average of 135 percent increased performance over SATA-based solutions and puts enterprise-class functionality within financial reach of businesses of all sizes.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Popular
IBM 300GB 15K 6Gbps SAS 2.5" SFF...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
New
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
81Y9670
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
737396-B21
|
861754-B21
|
| Manufacturer |
IBM
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




