We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IBM 42D0753 internal hard drive 500 GB 7200 RPM 2.5" Serial ATA
SKU
42D0753
Login for pricing
In Stock:
2 available
500GB 7200 rpm SATA 2.5-inch SFF Slim-hot-swap hard drive (only supported on systems with a 2.5 -inch bay)
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 42D0753 |
| EAN | 5712505423790 |
| Manufacturer | IBM |
| Availability | In Stock |
IBM disk storage systems provide storage efficiency solutions such as Real-time Compression™, automated tiering, virtualization, and thin provisioning. IBM disk storage works perfect together in combination with flash storage as a hybrid storage solution, by increasing efficiency, speed and lower IT cost. These disk storage solutions increase the data storage landscape for organizations of all sizes to boost system performance.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Hot-swap | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
IBM 42D0753 internal hard drive 500 GB...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
HPE 581311-001 internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 870795-001 internal hard drive 900...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
42D0753
|
00WG700
|
581311-001
|
737396-B21
|
861754-B21
|
870795-001
|
| Manufacturer |
IBM
|
Lenovo
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
N/A
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
≈ 750 GB
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





