We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IBM 600GB 10K 6Gbps SAS 2.5" SFF G2HS HDD internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
90Y8872
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 90Y8872 |
| EAN | 0883436235594 |
| Manufacturer | IBM |
| Availability | In Stock |
IBM® 146 GB, 300 GB, 500 GB and 600 GB SAS 2.5-inch HDDs are available as either hot-swap or simple-swap as required. They are RoHS compliant and PI enabled.
IBM 500 GB, 1 TB, 2 TB, and 3 TB 7,200 rpm 6 Gbps 3.5-inch hot-swap and simple-swap NL SATA and 1 TB, 2 TB, and 3 TB hot-swap NL SAS HDDs can provide the performance required for extensive storage capacity while providing the flexibility of hot-swap or simple-swap versions.
- 7,200 rpm HDDs deliver SAS or SATA device reliability and largest capacity performance in the IBM HDD family.
- 3.5-inch, slim-line form factor optimizes storage capacity.
- Through use of software utilities, Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology (S.M.A.R.T.) can alert you of certain impending drive failures so that replacements can be made.
- Hot-swap and simple-swap versions of the HDD options are available as SAS and SATA.
- One-year warranty included.
IBM 500 GB, 1 TB, 2 TB, and 3 TB 7,200 rpm 6 Gbps 3.5-inch hot-swap and simple-swap NL SATA and 1 TB, 2 TB, and 3 TB hot-swap NL SAS HDDs can provide the performance required for extensive storage capacity while providing the flexibility of hot-swap or simple-swap versions.
- 7,200 rpm HDDs deliver SAS or SATA device reliability and largest capacity performance in the IBM HDD family.
- 3.5-inch, slim-line form factor optimizes storage capacity.
- Through use of software utilities, Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology (S.M.A.R.T.) can alert you of certain impending drive failures so that replacements can be made.
- Hot-swap and simple-swap versions of the HDD options are available as SAS and SATA.
- One-year warranty included.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| Certification | UL, CSA, TUV, CE Mark, C-Tick Mark, IEC, Taiwan (BSMI Certification), Korea EMI |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | System x servers |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 203 x 244 x 146 mm |
| Package weight | 1.74 kg |
| Certificates | |
| Certification | UL, CSA, TUV, CE Mark, C-Tick Mark, IEC, Taiwan (BSMI Certification), Korea EMI |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Certification | UL, CSA, TUV, CE Mark, C-Tick Mark, IEC, Taiwan (BSMI Certification), Korea EMI |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | System x servers |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 2133 m |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Drive device speed | 10000 RPM |
| Width (imperial) | 10.2 cm (4") |
| Hot-swap | Yes |
| Height (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Depth (imperial) | 14.7 cm (5.8") |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.74 kg |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 690 g |
| Height | 26.2 mm |
| Depth | 147 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Drive device speed | 10000 RPM |
| Package dimensions (WxDxH) | 203 x 244 x 146 mm |
| Width (imperial) | 10.2 cm (4") |
| Height (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Depth (imperial) | 14.7 cm (5.8") |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Certification | UL, CSA, TUV, CE Mark, C-Tick Mark, IEC, Taiwan (BSMI Certification), Korea EMI |
| Internal | Yes |
| Compatible products | System x servers |
You may also be interested in
| Product |
IBM 600GB 10K 6Gbps SAS 2.5" SFF...
Login for pricing
|
Popular
DELL 400-AJPH internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRR internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda 2.5" internal h...
Login for pricing
|
Recommended
DELL 400-AJRF internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90Y8872
|
400-AJPH
|
400-AJPP
|
400-AJRR
|
ST500LM030
|
400-AJRF
|
| Manufacturer |
IBM
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Seagate
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|




