iiyama LH3241S-B2 Signage Display Kiosk design 80 cm (31.5") LED 350 cd/m² Full HD Black 24/7
SKU
LH3241S-B2
Login for pricing
In Stock: 39 available
32" Full HD professional large format display with USB media playback
More Information
HD type Full HD
Display Technology LED
Display brightness 350cd/m²
Product design Kiosk design
SKU LH3241S-B2
EAN 4948570123506
Manufacturer iiyama
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
LAN Control
LAN Control
IPS
IPS
Full HD
Full HD
Media player (in pivot not supported)
Display
Panel typeIPS
Display number of colours16.7 million colours
TouchscreenNo
Active display area (W x H)698.4 x 392.9 mm
Display technologyLED
Display diagonal80 cm (31.5")
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display brightness350 cd/m²
HD typeFull HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.364 x 0.364 mm
Display diagonal (metric)80 cm
Native aspect ratio16:9
Horizontal scan range30 - 80 kHz
Native refresh rate60 Hz
Haze rate1%
Ports & interfaces
Remote (IR) output1
Remote (IR) input1
USB portYes
Number of speaker outputs1
RS-232CYes
Wi-FiNo
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
VGA (D-Sub) input ports1
Audio (L/R) in1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB version2.0
USB ports quantity1
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Product designKiosk design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Bezel width (top)1.4 cm
Bezel width (side)1.48 cm
Bezel width (bottom)7.5 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
VESA mountingYes
Bezel colourBlack
Performance
PurposeCommercial
Operating hours (hours/days)24/7
Mean time between failures (MTBF)50000 h
On Screen Display (OSD) languagesGerman, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Russian
Number of OSD languages8
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiNo
Power
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (typical)39 W
Power consumption (standby)0.4 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours39 kWh
Computer system
Computer systemNo
Built-in processorNo
Weight & dimensions
Display width725.5 mm
Display depth54 mm
Display height422 mm
Display weight5.1 kg
Packaging data
Package width824 mm
Package depth824 mm
Package height554 mm
Quick start guideYes
Remote control includedYes
Cables includedHDMI, Power, RS-232
Packaging content
Quick start guideYes
Remote control includedYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)-20 - 60%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Technical details
VESA mountingYes
Power supply typeInternal
Panel typeIPS
Network
Ethernet LANYes
Other features
Power supply typeInternal
Bezel width (top)1.4 cm
Bezel width (side)1.48 cm
Bezel width (bottom)7.5 cm
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product iiyama LH3241S-B2 Signage Display Kiosk design 80 cm (31.5") LED 350 cd/m² Full HD Black 24/7
Bestseller
iiyama LH3241S-B2 Signage Display Kios... Login for pricing
Elo Touch Solutions 0702L 17.8 cm (7") LCD/TFT 500 cd/m² Black Touchscreen
Hot Product
Elo Touch Solutions 0702L 17.8 cm (7&q... Login for pricing
Hannspree Open Frame HO 225 HTB Totem design 54.6 cm (21.5") LED 250 cd/m² Full HD Black Touchscreen 24/7 Hannspree Open Frame HO 225 HTB Totem... Login for pricing
Viewsonic TD2465 Signage Display Interactive flat panel 61 cm (24") LED 250 cd/m² Full HD Black Touchscreen Viewsonic TD2465 Signage Display Inter... Login for pricing