We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iiyama TN8605A-B1AG Signage Display 2.17 m (85.6") 500 cd/m² Touchscreen
OS-Free
No operating system, where security, reliability and control matter
Maximum security
With no operating system to manage or update, the display offers a stable, secure solution ideal for environments where data protection and reliability are critical.
Plug & Play simplicity
Designed for ultimate ease of use: plug in your laptop and share your content instantly. No operating system, no complicated configuration.
Aesthetics which Elevate Any Environment
Modern, minimal, and made to elevate any environment—this design blends seamlessly into classrooms and boardrooms alike. It’s not just a display; it’s a statement. Clean lines, premium finish, and a presence that enhances focus and professionalism without stealing the spotlight.
DeepContrast-IR+
The state-of-the-art DeepContrast-IR+ technology ensures accurate and precise touch responses, enabling effortless interaction and annotation.
Standalone Solution & Connectivity
The OPS PC Slot offers a convenient standalone solution, allowing easy integration without the need for additional devices. The USB-C connection provides seamless connectivity, enabling quick data transfer, video output, and power through a single cable for enhanced versatility and ease of use.
Wall Mount
The included wall mount bracket ensures secure and stable installation of your display. Designed for easy setup, it supports VESA compatibility and offers a sleek, space-saving solution. Its durable construction guarantees reliability, making it ideal for classrooms, offices, and meeting rooms.
| Display | |
|---|---|
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 2.17 m (85.6") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.4935 x 0.4935 mm |
| Display diagonal (metric) | 217.4 cm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 30 - 135 kHz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Ports & interfaces | |
| RS-232C | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB ports quantity | 1 |
| OPS module slot | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Panel mounting interface | 800 x 600 mm |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 225 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1955.9 mm |
| Depth | 120.6 mm |
| Height | 1174.3 mm |
| Weight | 66.4 kg |
| Display width | 1955.9 mm |
| Display depth | 120.6 mm |
| Display height | 1174.3 mm |
| Display weight | 66.4 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details | |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Panel type | IPS |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Audio in (mini jack) | Yes |
| OPS slot | 1 |
| User controls | Color temp., image mode (including eye protection mode), sound mode, no signal standby ( Off / 1 min. / 3 min. / 5 min. / 15 min. / 30 min.), meeting mode, time scheduler, key lock, PIP & PBP, brightness / contrast. |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Other features | |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Panel type | IPS |
| Brightness | 450 cd/m² |
| OPS module slot | Yes |
You may also be interested in
| Product |
iiyama TN8605A-B1AG Signage Display 2....
Login for pricing
|
Popular
LG 49XE4F Signage Display Digital sign...
Login for pricing
|
Recommended
Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung OM55N-S Digital signage flat p...
Login for pricing
|
LG 55VH7J Signage Display Panorama des...
Login for pricing
|
Hot Product
Samsung OM46B Digital signage flat pan...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN8605A-B1AG
|
49XE4F
|
EP5542
|
LH55OMNESGBXEN
|
55VH7J
|
LH46OMBEBGBXEN
|
| Manufacturer |
iiyama
|
LG
|
Viewsonic
|
Samsung
|
LG
|
Samsung
|
| Product design |
Interactive flat panel
|
Digital signage flat panel
|
N/A
|
Digital signage flat panel
|
Panorama design
|
Digital signage flat panel
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
2
|
2
|
3
|
2
|
2
|
2
|
| Display technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
LCD
|
N/A
|
LCD
|





