We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intenso Slim Line USB flash drive 128 GB USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
SKU
3532491
- Colour: Black
- Material: Plastic
- Interface: Super Speed USB 3.2 Gen 1x1 (5 Gbit/s)
- Max. data transfer rate: Up to 100 MB/s
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Capacity | 128 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 3532491 |
| EAN | 4034303028887 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | In Stock |
Highest speed in the smallest format
You’re looking for a USB stick which is hardly noticeable in the computer or car radio and doesn’t interfere? With its small dimensions of only 2cm length and 3 g weight, the USB stick Slim Line is particularly small and unobtrusive. It can be connected permanently to the laptop or audio system as it disappears almost completely in the system.
You’re looking for a USB stick which is hardly noticeable in the computer or car radio and doesn’t interfere? With its small dimensions of only 2cm length and 3 g weight, the USB stick Slim Line is particularly small and unobtrusive. It can be connected permanently to the laptop or audio system as it disappears almost completely in the system.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 128 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Read speed | 100 MB/s |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Housing material | Plastic |
| Strap mount | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 19 mm |
| Weight | 3 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 7 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Strap mount | Yes |
| Packaging content | |
| Strap mount | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
You may also be interested in
| Product |
New
Intenso Slim Line USB flash drive 128...
Login for pricing
|
Recommended
SanDisk Ultra USB flash drive 16 GB US...
Login for pricing
|
Hot Product
SanDisk Ultra USB flash drive 256 GB U...
Login for pricing
|
Bestseller
SanDisk ULTRA FLAIR USB flash drive 12...
Login for pricing
|
SanDisk Ultra Dual Drive USB Type-C US...
Login for pricing
|
Popular
SanDisk Cruzer Blade 16GB USB flash dr...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3532491
|
SDCZ48-016G-U46
|
SDCZ48-256G-U46
|
SDCZ73-128G-G46
|
SDDDC2-128G-G46
|
SDCZ50C-016G-B46T
|
| Manufacturer |
Intenso
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Form factor |
cap
|
slide
|
slide
|
capless
|
slide
|
capless
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A / USB Type-C
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
16GB to 25GB
|
256GB and more
|
N/A
|
N/A
|
16GB to 25GB
|





