We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad 10th 10.9 2022 Clear back cover Case with pencil holder
SKU
IPA10.922CBCPH
Login for pricing
In Stock:
4 available
JLC Apple iPad 10th 10.9 2022 Clear back cover Case with pencil holder
| Product main colour | Transparent |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.9 " |
| SKU | IPA10.922CBCPH |
| EAN | 5056521455411 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•One-piece case, made from a soft TPU back shell and soft microfiber lining with PU leather exterior
•Fully functioning Smart Cover supports the iPad's Sleep/wake feature
•Built-in Pencil holder & adapter slot
•Foldable flip cover can transform the case into a viewing stand and keyboard stand
•Full access to all controls and features with precise cut-outs for the speakers, camera and other ports
•Fully functioning Smart Cover supports the iPad's Sleep/wake feature
•Built-in Pencil holder & adapter slot
•Foldable flip cover can transform the case into a viewing stand and keyboard stand
•Full access to all controls and features with precise cut-outs for the speakers, camera and other ports
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 10th 10.9 2022 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Transparent |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | Yes |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 10th 10.9 2022 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Transparent |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPad 10th 10.9 2022 Clear ba...
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
Bestseller
DICOTA D31854 tablet case 27.9 cm (11&...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPA10.922CBCPH
|
031014
|
T21-8093
|
T21-8094
|
T21-8098
|
D31854
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Tech21
|
Tech21
|
Tech21
|
Dicota
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Holster case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Flip case
|
Folio case
|





