We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad 10th 10.9 2022 Cobra Case BLUE
SKU
IPA10.922CBRBU
| Product main colour | Blue |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.9 " |
| SKU | IPA10.922CBRBU |
| EAN | 5056521477291 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Three-layer heavy duty rugged design to help prevent accidental damage
Full back and side protection case made from premium hard plastic and soft silicone, which provides additional drop/impact protection
Raised edges and bumper corners help to protect the screen and camera
Kick stand feature allows hands-free access and viewing for videos and calls
Integrated pencil holder (pencil not included)
Built in dust plug to prevent damage to the devices charging port
Precise cut outs allow access to all the devices features and ports
Please note: Screen protector not included
Full back and side protection case made from premium hard plastic and soft silicone, which provides additional drop/impact protection
Raised edges and bumper corners help to protect the screen and camera
Kick stand feature allows hands-free access and viewing for videos and calls
Integrated pencil holder (pencil not included)
Built in dust plug to prevent damage to the devices charging port
Precise cut outs allow access to all the devices features and ports
Please note: Screen protector not included
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Bumper |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | IPAD 10.9 22 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Blue |
| Features | |
| Case type | Bumper |
| Stand mode | Yes |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | IPAD 10.9 22 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Blue |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
JLC Apple iPad 10th 10.9 2022 Cobra Ca...
Login for pricing
|
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPA10.922CBRBU
|
031014
|
981890114040
|
T21-8093
|
T21-8094
|
T21-8098
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Urban Armor Gear
|
Tech21
|
Tech21
|
Tech21
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Blue
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
| Case type |
Bumper case
|
Holster case
|
Sleeve case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Flip case
|





