We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad Air 11 M2 2024 /10.9 2020/2022
SKU
IPAA10.920HA
- Full back and side protection bumper case
- Made from a clear silicone with raised edges and reinforced corners help to protect the device and screen
- Precise cut outs allow easy access to all the tablets features and ports
- Durable and anti-scratch material helps to prevent accidental drops and damage
| Product main colour | Transparent |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.9 " |
| SKU | IPAA10.920HA |
| EAN | 5056521480260 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Full back and side protection bumper case
•Made from a clear silicone with raised edges and reinforced corners help to protect the device and screen
•Precise cut outs allow easy access to all the tablets features and ports
•Durable and anti-scratch material helps to prevent accidental drops and damage
•Made from a clear silicone with raised edges and reinforced corners help to protect the device and screen
•Precise cut outs allow easy access to all the tablets features and ports
•Durable and anti-scratch material helps to prevent accidental drops and damage
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Silicone |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPad Air 11 M2 2024 /10.9 2020/2022 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Transparent |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | No |
| Material | Silicone |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPad Air 11 M2 2024 /10.9 2020/2022 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Transparent |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | No |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPad Air 11 M2 2024 /10.9 20...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo ZG38C04741 tablet case 20.3 cm...
Login for pricing
|
Urban Factory GST08UF tablet case 26.7...
Login for pricing
|
Bestseller
DICOTA D32002 tablet case 27.7 cm (10....
Login for pricing
|
Recommended
Targus THZ976GL tablet case 27.9 cm (1...
Login for pricing
|
Hot Product
Hama Fold 17.3 cm (6.8") Folio Bl...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAA10.920HA
|
ZG38C04741
|
GST08UF
|
D32002
|
THZ976GL
|
217168
|
| Manufacturer |
JLC
|
Lenovo
|
Urban Factory
|
Dicota
|
Targus
|
Hama
|
| Material |
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
Polyurethane
|
| Product main colour |
Transparent
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Icarus
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Amazon
|
| Case type |
Shell case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|





