We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad Air 2/Air 1/Pro 9.7/9.7 Halcyon Case - Clear
SKU
IPAA2HA
| Product main colour | Transparent |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 9.7 " |
| SKU | IPAA2HA |
| EAN | 5056521435765 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Full back and side protection bumper case
Made from a clear silicone with raised edges and reinforced corners help to protect the device and screen
Precise cut outs allow easy access to all the tables features and ports
Durable and anti-scratch material helps to prevent accidental drops and damage
Made from a clear silicone with raised edges and reinforced corners help to protect the device and screen
Precise cut outs allow easy access to all the tables features and ports
Durable and anti-scratch material helps to prevent accidental drops and damage
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Silicone |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 2/Air 1/Pro 9.7/9.7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Transparent |
| Gender | Unisex |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | No |
| Material | Silicone |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 2/Air 1/Pro 9.7/9.7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Transparent |
| Gender | Unisex |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPad Air 2/Air 1/Pro 9.7/9.7...
Login for pricing
|
Popular
Urban Factory GST08UF tablet case 26.7...
Login for pricing
|
Bestseller
DICOTA D32002 tablet case 27.7 cm (10....
Login for pricing
|
Hot Product
Hama Fold 17.3 cm (6.8") Folio Bl...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ZG38C06913 tablet case 22.1 cm...
Login for pricing
|
New
Hama Fold Folio Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAA2HA
|
GST08UF
|
D32002
|
217168
|
ZG38C06913
|
217241
|
| Manufacturer |
JLC
|
Urban Factory
|
Dicota
|
Hama
|
Lenovo
|
Hama
|
| Material |
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
Polyurethane
|
PU plastic
|
Polyurethane
|
| Product main colour |
Transparent
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Grey
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
Amazon
|
Lenovo
|
Amazon
|
| Case type |
Shell case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|





