We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad JLC10.2 Turtle case with Screen - Orange
SKU
IPA10.221TU+SC_OR
- Hard polycarbonate interior frame and triple-enforced shock absorbing silicone, helps to protect your case from accidental damage
- Easy grip design offers an additional layer of protection
- Kick stand with 3 different angles allows handsfree access and viewing
- Full access to all controls and features with precise cut-outs for the speakers, camera and other ports
| Product main colour | Orange |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.2 " |
| SKU | IPA10.221TU+SC_OR |
| EAN | 5056521480079 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Hard polycarbonate interior frame and triple-enforced shock absorbing silicone, helps to protect your case from accidental damage
•Easy grip design offers an additional layer of protection
•Kick stand with 3 different angles allows handsfree access and viewing
•Full access to all controls and features with precise cut-outs for the speakers, camera and other ports
•Easy grip design offers an additional layer of protection
•Kick stand with 3 different angles allows handsfree access and viewing
•Full access to all controls and features with precise cut-outs for the speakers, camera and other ports
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Polycarbonate, Silicone |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPad 10.2 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Orange |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | Yes |
| Material | Polycarbonate, Silicone |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPad 10.2 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Orange |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPad JLC10.2 Turtle case wit...
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
Bestseller
DICOTA D31854 tablet case 27.9 cm (11&...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPA10.221TU+SC_OR
|
031014
|
T21-8093
|
T21-8094
|
T21-8098
|
D31854
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Tech21
|
Tech21
|
Tech21
|
Dicota
|
| Product main colour |
Orange
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Holster case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Flip case
|
Folio case
|





