We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad Mini 6 Cobra Case Blue
SKU
IPAMI6COBBU
- Three-layer heavy duty rugged design to help prevent accidental damage
- Full back and side protection case made from premium hard plastic and soft silicone, which provides additional drop/impact protection
- Raised edges and bumper corners help to protect the screen and camera
- Kick stand feature allows hands-free access and viewing for videos and calls
- Integrated pencil holder (pencil not included)
- Built in dust plug to prevent damage to the devices charging port
- Precise cut outs allow access to all the devices features and ports
- Please note: Screen protector not included
| Product main colour | Blue |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 8.3 " |
| SKU | IPAMI6COBBU |
| EAN | 5056521480444 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Three-layer heavy duty rugged design to help prevent accidental damage
•Full back and side protection case made from premium hard plastic and soft silicone, which provides additional drop/impact protection
•Raised edges and bumper corners help to protect the screen and camera
•Kick stand feature allows hands-free access and viewing for videos and calls
•Integrated pencil holder (pencil not included)
Built in dust plug to prevent damage to the devices charging port
•Precise cut outs allow access to all the devices features and ports
•Please note: Screen protector not included
•Full back and side protection case made from premium hard plastic and soft silicone, which provides additional drop/impact protection
•Raised edges and bumper corners help to protect the screen and camera
•Kick stand feature allows hands-free access and viewing for videos and calls
•Integrated pencil holder (pencil not included)
Built in dust plug to prevent damage to the devices charging port
•Precise cut outs allow access to all the devices features and ports
•Please note: Screen protector not included
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPad Mini 6 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Blue |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | Yes |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPad Mini 6 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Blue |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPad Mini 6 Cobra Case Blue
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
Bestseller
Targus Click-In 27.9 cm (11") Fol...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAMI6COBBU
|
031014
|
T21-8093
|
T21-8094
|
T21-8098
|
THZ865GL
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Tech21
|
Tech21
|
Tech21
|
Targus
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Blue
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Holster case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Flip case
|
Folio case
|





