We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad Mini 6 Kite Case- Black
SKU
IPAMI6KI
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 8.3 " |
| SKU | IPAMI6KI |
| EAN | 5056521434638 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Made from heavy duty but lightweight EVA (Ethylene-vinyl acetate) material which is flexible, non-toxic and environmentally friendly.
Cushioned edges and corners help to protect the device, camera and screen from accidental damage
Integrated kickstands can be used for handsfree viewing
Full access to all the devices ports and features
No screen protector included (please purchase separately)
Adjustable shoulder strap (model dependant and only included if stated in the description)
Cushioned edges and corners help to protect the device, camera and screen from accidental damage
Integrated kickstands can be used for handsfree viewing
Full access to all the devices ports and features
No screen protector included (please purchase separately)
Adjustable shoulder strap (model dependant and only included if stated in the description)
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Mini 6 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | Yes |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Mini 6 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPad Mini 6 Kite Case- Black
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAMI6KI
|
031014
|
981890114040
|
T21-8093
|
T21-8094
|
T21-8098
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Urban Armor Gear
|
Tech21
|
Tech21
|
Tech21
|
| Material |
EVA (Ethylene Vinyl Acetate)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
| Case type |
Shell case
|
Holster case
|
Sleeve case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Flip case
|





