We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad Pro 11” 2024 (M4) Smart Stand Cover with Pencil Holder
SKU
IPAPR11M4SSC+PH
Login for pricing
In Stock:
22 available
Apple JLC iPad Pro 11” 2024 (M4) Smart Stand Cover with Pencil Holder
- Soft TPU back shell protect your iPad from shocks, drops and impacts. Soft microfiber lining with PU leather exterior, prevent your tablet from scratched
- Easy clip-on application. With built-in magnets, automatically wakes or puts your device to sleep when the lid is opened and closed
- Built-in Apple Pencil holder & adapter slot, grab your Apple Pencil & adapter effortlessly whenever you want, easily to carry your Apple pencil with your device
- This is a one-piece case, the front and back does not separate. Cover has flip capability to transform the case into a viewing stand and keyboard stand. Available in a variety of bright and fun colours
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 11 " |
| SKU | IPAPR11M4SSC+PH |
| EAN | 5056521480666 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Soft TPU back shell protect your iPad from shocks, drops and impacts. Soft microfiber lining with PU leather exterior, prevent your tablet from scratched.
•Easy clip-on application. With built-in magnets, automatically wakes or puts your device to sleep when the lid is opened and closed.
•Built-in Apple Pencil holder & adapter slot, grab your Apple Pencil & adapter effortlessly whenever you want, easily to carry your Apple pencil with your device.
•This is a one-piece case, the front and back does not separate. Cover has flip capability to transform the case into a viewing stand and keyboard stand. Available in a variety of bright and fun colours.
•Easy clip-on application. With built-in magnets, automatically wakes or puts your device to sleep when the lid is opened and closed.
•Built-in Apple Pencil holder & adapter slot, grab your Apple Pencil & adapter effortlessly whenever you want, easily to carry your Apple pencil with your device.
•This is a one-piece case, the front and back does not separate. Cover has flip capability to transform the case into a viewing stand and keyboard stand. Available in a variety of bright and fun colours.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Faux leather, Polyurethane, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPad Pro 11” 2024 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Material | Faux leather, Polyurethane, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPad Pro 11” 2024 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
JLC Apple iPad Pro 11” 2024 (M4) Smart...
Login for pricing
|
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
Bestseller
DICOTA D31854 tablet case 27.9 cm (11&...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAPR11M4SSC+PH
|
031014
|
T21-8093
|
T21-8094
|
T21-8098
|
D31854
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Tech21
|
Tech21
|
Tech21
|
Dicota
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Folio case
|
Holster case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Flip case
|
Folio case
|





